The Keeway XRAYe 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8500 RPM, 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Keeway XRAYe 50 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering consistent range for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your Keeway XRAYe 50 performing at its best. Regular replacement items consist of batteries. With regular servicing, your XRAYe 50 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Keeway XRAYe 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |