The Suzuki Grasstracker BigBoy is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important factor. The Suzuki Grasstracker BigBoy features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, providing consistent range during your journeys.
Preventative care is vital for ensuring your Suzuki Grasstracker BigBoy in top condition. Frequently replaced components include spark plugs. Using quality components, your Grasstracker BigBoy will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Suzuki Grasstracker BigBoy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57P and the Rear Tyre size is 130/80 - 18 66P so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 127.0 kg (278,60 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |