The Ducati 996 SPS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 123.00 HP (89,35 kW)) @ 9500 RPM, 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 270.0 km/h (166,96 mph)
During extended trips, the gas tank is an essential feature. The Ducati 996 SPS is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, delivering efficient performance for your adventures.
Preventative care is key to keep your Ducati 996 SPS operating reliably. Common service items comprise clutch plates. By using genuine parts, your 996 SPS will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 123.00 HP (89,35 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 270.0 km/h (166,96 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |