The Aeon Cobra 220 is a 4 stroke, ATV bike with a Air cooled 196.00 ccm (11,90 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.06 HP (8,76 kW)) @ 6800 RPM, 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical feature. The Aeon Cobra 220 is equipped with a 7.30 litres (1,92 gallons) fuel tank, giving excellent performance on the road.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Aeon Cobra 220 performing at its best. Regular replacement items include spark plugs. Using quality components, your Cobra 220 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 196.00 ccm (11,90 cubic inches) |
| Power: | 12.06 HP (8,76 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.30 litres (1,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |