The Ducati Supersport 800 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 802.00 ccm (48,70 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 74.50 HP (54,13 kW)) @ 8250 RPM, 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Ducati Supersport 800 comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel delivery system, ensuring good mileage on the road.
Routine service is important for ensuring your Ducati Supersport 800 in top condition. Frequently replaced components involve air filters. Through proper maintenance, your Supersport 800 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Supersport 800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 802.00 ccm (48,70 cubic inches) |
| Power: | 74.50 HP (54,13 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |