The Triumph Daytona Super III is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.00 HP (83,48 kW)) @ 9500 RPM, 87.30 Nm (8,86 kgf-m or 64,08 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for maintaining your Triumph Daytona Super III running smoothly. Common service items include drive chains. By using genuine parts, your Daytona Super III will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 115.00 HP (83,48 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 87.30 Nm (8,86 kgf-m or 64,08 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |