The Honda Zoomer is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.00 HP (2,89 kW)) @ 7500 RPM, 4.50 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Honda Zoomer includes a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, delivering efficient mileage for your rides.
Routine service is key for ensuring your Honda Zoomer running smoothly. Common service items consist of air filters. With the right parts, your Zoomer will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2,89 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 4.50 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |