The TGB 101R 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.10 HP (7.4 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key feature. The TGB 101R 50 is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, giving efficient range for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your TGB 101R 50 in top condition. Frequently replaced components comprise brake pads. With the right parts, your 101R 50 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for TGB 101R 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 10.10 HP (7.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |