The Harley Davidson VRSCAW V Rod is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Harley Davidson VRSCAW V Rod features a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, delivering optimal performance during your journeys.
Preventative care is vital for ensuring your Harley Davidson VRSCAW V Rod operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. With the right parts, your VRSCAW V Rod will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 100.34 Nm (10,15 kgf-m or 73,63 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 288.9 kg (633,82 pounds) |
| Length: | 2398 mm (93,93 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |