The Honda CBR 900 RR Fireblade is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 929.00 ccm (56,41 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 152.00 HP (110,35 kW)) @ 11000 RPM, 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 280.0 km/h (173,13 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key feature. The Honda CBR 900 RR Fireblade features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Honda CBR 900 RR Fireblade operating reliably. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With regular servicing, your CBR 900 RR Fireblade can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 929.00 ccm (56,41 cubic inches) |
| Power: | 152.00 HP (110,35 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 280.0 km/h (173,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |