The Yamaha FZ1 Fazer ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 147.91 HP (108.0 kW, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The Yamaha FZ1 Fazer ABS is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, providing excellent mileage on the road.
Proper upkeep is key to keep your Yamaha FZ1 Fazer ABS running smoothly. Popular maintenance parts comprise oil filters. Using quality components, your FZ1 Fazer ABS will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha FZ1 Fazer ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 147.91 HP (108.0 kW |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |