The KTM 990 Super Duke Orange is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The KTM 990 Super Duke Orange is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, providing consistent performance for your rides.
Scheduled maintenance is key for maintaining your KTM 990 Super Duke Orange in top condition. Essential service parts include batteries. Using quality components, your 990 Super Duke Orange can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for KTM 990 Super Duke Orange Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 184.0 kg (403,67 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 1-piston caliper |