The KTM 950 Supermoto Black is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The KTM 950 Supermoto Black comes with a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, providing optimal mileage on the road.
Routine service is vital for ensuring your KTM 950 Supermoto Black performing at its best. Popular maintenance parts involve brake pads. Using quality components, your 950 Supermoto Black will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for KTM 950 Supermoto Black Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |