The CZ 125 Sport is a 2 stroke, Touring bike with a Air cooled 123.20 ccm (7,48 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and a top speed of 99.8 km/h (61,69 mph)
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The CZ 125 Sport comes with a 11.50 litres (3,02 gallons) fuel tank, providing excellent range during your journeys.
Regular maintenance is important to keep your CZ 125 Sport operating reliably. Essential service parts include oil filters. With regular servicing, your 125 Sport will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.20 ccm (7,48 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 99.8 km/h (61,69 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.50 litres (3,02 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1974 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1295 mm (50,75 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |