The Jawa 640 Sport 350 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 343.00 ccm (20,83 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.60 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM, 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary to keep your Jawa 640 Sport 350 operating reliably. Essential service parts comprise sprockets. By using genuine parts, your 640 Sport 350 will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 343.00 ccm (20,83 cubic inches) |
| Power: | 23.60 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |