The Harley Davidson FLHRSI Road King Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Harley Davidson FLHRSI Road King Custom features a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, offering efficient mileage for your rides.
Regular maintenance is important to maintain your Harley Davidson FLHRSI Road King Custom running smoothly. Essential service parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your FLHRSI Road King Custom can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHRSI Road King Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MU85 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 116.61 Nm (11,84 kgf-m or 85,57 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 292.0 km/h (180,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 327.0 kg (717,40 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |