The Honda CB 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8500 RPM, 87.30 Nm (8,86 kgf-m or 64,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for ensuring your Honda CB 1000 in top condition. Regular replacement items include sprockets. Using quality components, your CB 1000 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 87.30 Nm (8,86 kgf-m or 64,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |