The Ural Wolf 750 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Ural Wolf 750 is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, providing optimal efficiency for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your Ural Wolf 750 operating reliably. Regular replacement items involve spark plugs. With the right parts, your Wolf 750 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ural Wolf 750 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.15 - 18 and the Rear Tyre size is 3.15 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 249.0 kg (546,26 pounds) |
| Length: | 2530 mm (99,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |