The Kawasaki ZZR 600 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 1200 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 240.0 km/h (148,35 mph)
For longer journeys, the fuel system is a critical consideration. The Kawasaki ZZR 600 comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Kawasaki ZZR 600 in top condition. Frequently replaced components consist of clutch plates. With the right parts, your ZZR 600 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ZZR 600 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 1200 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 240.0 km/h (148,35 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 195.0 kg (427,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |