The CPI SM Ultimate is a 2 stroke, Super Motard bike with a 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4.9 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important aspect. The CPI SM Ultimate is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, providing consistent efficiency on the road.
Preventative care is key to keep your CPI SM Ultimate performing at its best. Regular replacement items comprise oil filters. With regular servicing, your SM Ultimate can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for CPI SM Ultimate Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 1 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1955 mm (76,62 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |