The Honda CD200T Benly is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 194.00 ccm (11,78 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11,64 kW)) @ 7000 RPM and a top speed of 120.7 km/h (74,63 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is an important factor. The Honda CD200T Benly is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing excellent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is vital to keep your Honda CD200T Benly running smoothly. Essential service parts involve oil filters. Through proper maintenance, your CD200T Benly can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda CD200T Benly Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3/17 - 4PR and the Rear Tyre size is 3/17 - 6PR so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 194.00 ccm (11,78 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11,64 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 120.7 km/h (74,63 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1984 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Single leading shoe |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Single leading shoe |