The Skyteam ST250 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential factor. The Skyteam ST250 is fitted with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, offering consistent range for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Skyteam ST250 in peak form. Common service items include sprockets. With regular servicing, your ST250 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Skyteam ST250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |