The Boom Trikes Classic Family is a 4 stroke, Custom bike with a 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) Four cylinder boxer type of engine.
This engine has 48.00 HP (35.0 kW and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
For daily commuting, the tank size is an important aspect. The Boom Trikes Classic Family is equipped with a 38.00 litres (9,99 gallons) fuel tank, ensuring optimal range for your rides.
Scheduled maintenance is vital to keep your Boom Trikes Classic Family running smoothly. Essential service parts involve oil filters. By using genuine parts, your Classic Family can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Boom Trikes Classic Family Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (35.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 38.00 litres (9,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 700.0 kg (1535,48 pounds) |
| Length: | 3555 mm (139,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |