The Buell 1125CR Cafe Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM, 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Buell 1125CR Cafe Racer comes with a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, giving excellent fuel economy for your rides.
Routine service is vital to keep your Buell 1125CR Cafe Racer running smoothly. Common service items include fuel filters. Through proper maintenance, your 1125CR Cafe Racer can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Buell 1125CR Cafe Racer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) |
| Power: | 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM |
| Torque: | 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL2-type brake, 8-piston, 4 pads, fixed caliper, 375 mm single-sided, inside out, stai |
| Rear Brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |