The Piaggio Beverly Cruiser 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 492.70 ccm (29,91 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 7250 RPM, 42.20 Nm (4,28 kgf-m or 30,94 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When out on the road, the tank size is an essential feature. The Piaggio Beverly Cruiser 500 is equipped with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, providing efficient range on the road.
Preventative care is essential to keep your Piaggio Beverly Cruiser 500 in peak form. Essential service parts involve drive chains. With the right parts, your Beverly Cruiser 500 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Piaggio Beverly Cruiser 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 11/70 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 492.70 ccm (29,91 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 42.20 Nm (4,28 kgf-m or 30,94 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2215 mm (86,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |