The Harley Davidson 1340 Electra Glide Road King is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM, 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for ensuring your Harley Davidson 1340 Electra Glide Road King in peak form. Essential service parts involve air filters. With regular servicing, your 1340 Electra Glide Road King can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 314.0 kg (688,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |