The Polini 910 Dirt Road S Air is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.69 ccm (2,41 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.20 HP (3.1 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential aspect. The Polini 910 Dirt Road S Air is equipped with a 1.80 litres (0,48 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your Polini 910 Dirt Road S Air in top condition. Popular maintenance parts include spark plugs. Using quality components, your 910 Dirt Road S Air can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.69 ccm (2,41 cubic inches) |
| Power: | 4.20 HP (3.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.80 litres (0,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 18.0 kg (39,50 pounds) |
| Length: | 965 mm (37,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |