The Honda XL 1000 Varadero is a 4 stroke, Enduro bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential factor. The Honda XL 1000 Varadero features a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency for your adventures.
Routine service is crucial to maintain your Honda XL 1000 Varadero operating reliably. Essential service parts include batteries. Through proper maintenance, your XL 1000 Varadero will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda XL 1000 Varadero Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | 2295 mm (89,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |