The MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 200.00 HP (145,27 kW)) @ 12200 RPM, 125.00 Nm (12,64 kgf-m or 91,74 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 312.0 km/h (192,93 mph)
During extended trips, the gas tank is an essential factor. The MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering consistent fuel economy on the road.
Preventative care is vital for maintaining your MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni performing at its best. Essential service parts involve fuel filters. Using quality components, your F4 CC Claudio Castiglioni will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 200.00 HP (145,27 kW)) @ 12200 RPM |
| Torque: | 125.00 Nm (12,64 kgf-m or 91,74 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 312.0 km/h (192,93 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper |