The Harley Davidson Custom Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 5000 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
Regular maintenance is key for maintaining your Harley Davidson Custom Softail running smoothly. Common service items involve sprockets. Through proper maintenance, your Custom Softail will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 276.0 kg (605,46 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |