The Suzuki VanVan is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Suzuki VanVan features a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, ensuring reliable range for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Suzuki VanVan running smoothly. Popular maintenance parts involve batteries. With the right parts, your VanVan can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Suzuki VanVan Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 18 and the Rear Tyre size is 180/80 - 14 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |