The Triumph America is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45.3 kW, 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential factor. The Triumph America comes with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, providing reliable efficiency during your journeys.
Proper upkeep is necessary to maintain your Triumph America in peak form. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your America will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Triumph America Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45.3 kW |
| Torque: | 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2420 mm (94,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |