The Veli VL110 17 is a 4 stroke, Allround bike with a 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important to maintain your Veli VL110 17 operating reliably. Essential service parts include drive chains. With the right parts, your VL110 17 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |