The DB Motors Pirat LC 12 14 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 14500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential consideration. The DB Motors Pirat LC 12 14 comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, offering good performance on the road.
Proper upkeep is necessary for maintaining your DB Motors Pirat LC 12 14 running smoothly. Regular replacement items include oil filters. Using quality components, your Pirat LC 12 14 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 14500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 15.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 44.5 kg (97,61 pounds) |
| Length: | 1485 mm (58,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |