The CCM 644 DS Trail is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical consideration. The CCM 644 DS Trail features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, providing good fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is essential for ensuring your CCM 644 DS Trail in top condition. Regular replacement items comprise brake pads. Using quality components, your 644 DS Trail can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for CCM 644 DS Trail Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 90/90 - 21 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |