The Ducati Superbike 848 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 849.40 ccm (51,57 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 134.00 HP (97,31 kW)) @ 10000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Ducati Superbike 848 is equipped with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel control system, providing reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is important for keeping your Ducati Superbike 848 operating reliably. Essential service parts comprise drive chains. By using genuine parts, your Superbike 848 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati Superbike 848 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 849.40 ccm (51,57 cubic inches) |
| Power: | 134.00 HP (97,31 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |