The Suzuki VL 1500 LC Intruder is a 4 stroke, Custom bike with a 1462.00 ccm (88,76 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 4800 RPM, 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 2300 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The Suzuki VL 1500 LC Intruder is fitted with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank, giving consistent performance for your adventures.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Suzuki VL 1500 LC Intruder performing at its best. Essential service parts comprise drive chains. By using genuine parts, your VL 1500 LC Intruder can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1462.00 ccm (88,76 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 4800 RPM |
| Torque: | 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 2300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 296.0 kg (649,34 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |