The Ducati Monster 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45,07 kW)) @ 7500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a key aspect. The Ducati Monster 750 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy on the road.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Ducati Monster 750 in peak form. Popular maintenance parts consist of batteries. With regular servicing, your Monster 750 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |