The BMW G650X Moto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important factor. The BMW G650X Moto comes with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, ensuring optimal efficiency on the road.
Preventative care is vital for maintaining your BMW G650X Moto performing at its best. Popular maintenance parts comprise brake pads. By using genuine parts, your G650X Moto can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for BMW G650X Moto Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - H17 and the Rear Tyre size is 160/60 - H17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | 2155 mm (84,38 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |