The Aprilia Tuono 1000R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 136.78 HP (99,30 kW)) @ 9500 RPM, 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for ensuring your Aprilia Tuono 1000R in top condition. Regular replacement items involve clutch plates. By using genuine parts, your Tuono 1000R will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Tuono 1000R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17. and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 136.78 HP (99,30 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |