The Yamaha PW 50 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 2700 RPM, 3.80 Nm (0.4 kgf-m or 2.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important to maintain your Yamaha PW 50 operating reliably. Regular replacement items comprise drive chains. By using genuine parts, your PW 50 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 2700 RPM |
| Torque: | 3.80 Nm (0.4 kgf-m or 2.8 ft.lbs |
| Compression: | 6.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 37.0 kg (81,19 pounds) |
| Length: | 1245 mm (48,76 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |