The Harley Davidson XLCR 1000 Cafe Racer is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 1000.00 ccm (60,71 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6200 RPM, 70.51 Nm (7,16 kgf-m or 51,74 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key factor. The Harley Davidson XLCR 1000 Cafe Racer is fitted with a fuel tank and employs a OHV fuel injection system, providing excellent performance for your adventures.
Preventative care is crucial for ensuring your Harley Davidson XLCR 1000 Cafe Racer in top condition. Common service items include spark plugs. With regular servicing, your XLCR 1000 Cafe Racer can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XLCR 1000 Cafe Racer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MM90 - 19 and the Rear Tyre size is 4,25 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1000.00 ccm (60,71 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 70.51 Nm (7,16 kgf-m or 51,74 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1977 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |