The Adly Thunder bike 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Oil and air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.14 HP (9,55 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key factor. The Adly Thunder bike 150 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy for your adventures.
Preventative care is key to keep your Adly Thunder bike 150 in peak form. Popular maintenance parts involve brake pads. By using genuine parts, your Thunder bike 150 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Adly Thunder bike 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 13.14 HP (9,55 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |