The Daelim Altino 125 ES is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.60 HP (8.5 kW and a top speed of 106.0 km/h (65,57 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important feature. The Daelim Altino 125 ES is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is vital to maintain your Daelim Altino 125 ES performing at its best. Essential service parts consist of spark plugs. With regular servicing, your Altino 125 ES will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.60 HP (8.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 106.0 km/h (65,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1984 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |