The Dafier DFE 125 7 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.19 HP (7.4 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Dafier DFE 125 7 in peak form. Common service items involve spark plugs. With the right parts, your DFE 125 7 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Dafier DFE 125 7 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |