The Aeon Cobra 320 is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 272.30 ccm (16,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6500 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key feature. The Aeon Cobra 320 comes with a 7.30 litres (1,92 gallons) fuel tank, giving good fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Aeon Cobra 320 performing at its best. Regular replacement items include batteries. With the right parts, your Cobra 320 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 272.30 ccm (16,54 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.30 litres (1,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |