The Enfield 350 Bullet Deluxe is a 4 stroke, Classic bike with a 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 27.10 Nm (2.8 kgf-m or 20.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important aspect. The Enfield 350 Bullet Deluxe includes a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering consistent range for your adventures.
Regular maintenance is essential to keep your Enfield 350 Bullet Deluxe operating reliably. Popular maintenance parts involve sprockets. With the right parts, your 350 Bullet Deluxe can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 27.10 Nm (2.8 kgf-m or 20.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |