The Vento Zip LI is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM, 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key factor. The Vento Zip LI is equipped with a 4.92 litres (1,29 gallons) fuel tank, giving good performance during your journeys.
Routine service is important for maintaining your Vento Zip LI performing at its best. Common service items comprise oil filters. Through proper maintenance, your Zip LI can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Vento Zip LI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/60 - 12 and the Rear Tyre size is 100/60 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.92 litres (1,29 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 64.9 kg (142,29 pounds) |
| Length: | 1669 mm (65,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |