The Tomos Revival is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.01 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2800 RPM and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
When riding, the tank size is a key aspect. The Tomos Revival features a 3.40 litres (0,90 gallons) fuel tank, ensuring excellent performance for your rides.
Routine service is essential to maintain your Tomos Revival in top condition. Popular maintenance parts involve batteries. By using genuine parts, your Revival will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.01 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.40 litres (0,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 64.9 kg (142,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |