The Kawasaki KX 250 is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 52.50 HP (38,11 kW)) @ 8000 RPM, 47.50 Nm (4,78 kgf-m or 34,83 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Kawasaki KX 250 comes with a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage during your journeys.
Preventative care is vital for maintaining your Kawasaki KX 250 in peak form. Essential service parts consist of drive chains. Through proper maintenance, your KX 250 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki KX 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 51 and the Rear Tyre size is 110/90 - 19 62 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 52.50 HP (38,11 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 47.50 Nm (4,78 kgf-m or 34,83 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 1990 |
| Weight: | 96.5 kg (211,64 pounds) |
| Length: | 2177 mm (85,27 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |